• POČASIE S TIPOSOM!Tipujte teplotu pre miesto Žilina – letisko (Dolný Hričov), ktorá bude nameraná v nedeľu 05.04.2020 o 12:00    ●   
  • Pridajte sa do klubu supermilionárov! Tento piatok žrebujeme 90 mil. EUR v hre  EUROJACKPOT!    ●   
  • Nové žreby Divoké čerešne sú už v predaji. Vyhrajte až 50 000 EUR!    ●   
  • OZNAM-od 17. marca 2020 do odvolania sú výhry vyplácané len v pondelok, v stredu a v piatok, a to vždy od 10.00 do 14.00 hod    ●   
  • Buďte zodpovední! Hrať a vyhrávať môžete aj z domu online!    ●   
Aktuálne
Späť

Vyspovedali sme Anastasiu Kuzminovú (2.časť)

Prednedávnom sme vyspovedali Anastasiu Kuzminovú. Bývalú športovkyňu svetového formátu, ktorá dokáže byť aj mimo aktívnej športovej kariéry naďalej veľkou inšpiráciou pre mnohých ľudí, ktorá nám exkluzívne pre náš časopis TIPOS INFO prezradila niečo viac o svojom živote. V prvej časti sme vám priniesli štyri otázky a odpovede. Dnes sa dozvieme zvyšné štyri.

5. Na jar tohto roka ste ukončili individuálnu športovú kariéru, bolo lúčenie sa s vrcholovým športom náročné?
Vrcholový športovec je počas svojej aktívnej športovej kariéry v akejsi bubline a výstup z nej je dosť bolestivý. Ľudia mimo tejto bubliny majú vybudovanú prirodzenú imunitu voči veciam, ktoré sa okolo nich dejú, ale športovec nie. Športovec sa sústredí najmä na výkon, kariéru. Akoby nevidel iné veci, a potom možno nevie tak dobre čeliť bežnému životu. Ja mám ale šťastie, že okrem kariéry mám aj rodinu. Postupne som sa na koniec kariéry pripravovala, vždy som športovala s tým, že raz vrcholový šport skončí. Športová kariéra nie je navždy a je dôležité sa na to psychicky pripraviť a mať pred sebou ďalšie ciele. Nikdy nie je dobé venovať naplno celé svoje fungovanie a život je a len športu, pretože život je pestrý.

6. Na čom momentálne pracujete?
Som zapojená do viacerých športových projektov, ktoré motivujú rodiny a mládež k športu a aktívnemu životnému štýlu. Stále patrím k slovenskému biatlonu, som zamestnankyňou VŠC DUKLA Banská Bystrica a spolupracujem so Slovenským olympijským a športovým výborom. Mám možnosť komunikovať s mladými športovcami, sú zvedaví na moje skúsenosti a niekedy ich rada inšpirujem svojou prítomnosťou počas tréningov. Neplánujem prestať športovať, chcem pracovať tak, aby som bola fyzicky aktívna a mohla motivovať ľudí. Šport je pre mňa zdrojom endorfínov, preto sa nechcem prestať nikdy hýbať.

7. Ste vzorom pre mladých športovcov. Aký recept na úspech sa im snažíte odovzdať?
Recept je jednoduchý, nevzdávať sa. O víťazstve treba nie len snívať, ale aj pre neho niečo urobiť. Netreba sa báť, mať vysoké méty. V športe platí jednoduché pravidlo, aj keď sa nedarí, netreba hádzať flintu do žita. Tým, že rezignujeme si nepomôžeme. Ak chce športovec niečo dokázať, musí byť trpezlivý a vytrvalý. A to platí aj v živote. Rovnako treba mať konkrétnu predstavu, vytýčený cieľ a určené jasné kroky, aby úspech prišiel.

8. Prečo je dôležité, aby rodičia viedli svoje deti k športu?
Pre naše deti sme my, rodičia hlavným vzorom. Deti a mládež treba nie len že motivovať k športu, ale ideálne je s nimi športovať. Deti sú naše zrkadlá, ten obraz sme my. Ak im ukážeme pozitívny vzťah k športu, osvoja si ho aj oni. Tento postoj je dôležitý najmä v súčasnej dobe, kedy je ťažké deti odtrhnúť od počítača či mobilu. Mali by sme im ukazovať, že zdravie majú len jedno, a preto preň musia niečo spraviť.

Časopis TIPOS INFO môžete nájsť bezplatne na všetkých našich predajných miestach.

Čo ďalšie nám prezradila v rozhovore sa budete môcť dočítať už čoskoro.

TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s. podporuje Anastasiu Kuzminovú v jej kariére.