• POČASIE S TIPOSOM! Tipujte teplotu pre miesto Piešťany – letisko, ktorá bude nameraná v nedeľu 31.05.2020 o 12:00    ●   
  • Pridajte sa do klubu supermilionárov! Tento piatok žrebujeme 32 000 000 EUR v hre  EUROJACKPOT!    ●   
  • Nové žreby Kráľovská modrá sú už v predaji. Vyhrajte až 100 000 EUR!    ●   
  • Pozrite si OLYMPIJSKÝ LIVESTREAM na TIPOS TV!    ●   
  • Naše predajné miesta sú po korona období znovu otvorené!    ●   
Aktuálne
Späť

Vďaka prvej lotérii vznikol najdlhší múr sveta

Medzi najstaršiu lotériu je považovaná staroveká hra KENO, ktorá pochádza z Číny. Vedeli ste, že výťažok z tejto hry pomohol financovať aj výstavbu Veľkého čínskeho múra?

Záznamy o vzniku hry KENO sa pripisujú istému Čung Lungovi za vlády dynastie Chan. Z príjmov, ktoré z nej plynuli, platil armádu. Samozrejme, hra sa časom vyvíjala a z pôvodných 120 čínskych znakov sa princíp hry, vzhľadom na grafickú zložitosť, zredukoval na 90 znakov. Financie z hry slúžili na podporu vládnych projektov a možno mnohí z nás ani len netušili, že Veľký čínsky múr, ktorý patrí k najznámejším stavbám sveta, bol postavený aj vďaka peniazom z hry KENO.
Počas migrácie Číňanov do Ameriky, sa KENO dostalo aj do tejto krajiny a počet znakov sa opäť zredukoval na 80. Najväčšiu popularitu táto hra dosiahla na prelome 19. a 20. storočia v čínskej štvrti San Francisca. Dostala názov „čínska lotéria“. Nezrozumiteľnosť čínskych znakov však limitovala počty hráčov, preto boli znaky nahradené číslicami.
V súčasnosti je KENO kasínová hra, ale je populárna aj ako číselná lotéria.

Zdroj foto:  Samuel Li,

Zdroj video: TIPOS