• Pridajte sa do klubu supermilionárov! Tento piatok žrebujeme 75 000 000 EUR v hre  EUROJACKPOT!    ●   
  • Vyhrajte s novým žrebom Vysoká hra fantastických 200 000 eur!    ●   
Aktuálne
Späť

Otvorenie III. olympijských hier mládeže v Lausanne 2020

Vo švajčiarskom Lausanne boli 9. januára slávnostne otvorené zimné olympijské hry mládeže 2020. V treťom ročníku sa spolu predstavilo 49 mladých slovenských športovcov, ktorí budú bojovať o čo najlepšie umiestnenie v desiatich športových odvetviach.

Na rozdiel od minulých ročníkov došlo v tomto ročníku k niekoľkým zmenám. Vo Švajčiarsku sú športovci rozdelení do dvoch olympijských dedín. Prvou je už spomínané Lausanne a druhou St. Moritz, ktoré bude dianím pre športové odvetvia: krasokorčulovanie, sánkovanie, monoboby a skeleton. Okrem dvoch olympijských dedín, v tomto ročníku figuruje aj francúzske mesto Les Tuffes. V ňom športovci zabojujú o medaily v biatlone, severskej kombinácii a v skokoch na lyžiach.

Druhou novinkou je príchod športovcov. Ten je rozdelený na dve etapy. Súťaže prvej etapy od 9. do 16. januára a druhej od 17. do 22. januára. V tomto ročníku prichádza aj zmena, ktorá má snahu zvýšiť počet žien – športovkýň. To sa podarilo, a na olympiáde sa zúčastní rovnaký pomer chlapcov a dievčat. V Lausanne sa predstavia aj dve nové športové odvetvia. Sú nimi obľúbený skialpinizmus a hokej vo formáte 3×3.

Predsedníčkou pre tohtoročné zimné olympijské hry mládeže v Lausanne 2020 je úspešná slovenská strelkyňa a členka Medzinárodného olympijského výboru Danka Barteková.

Kto reprezentuje Slovenskú republiku v Lausanne 2020?

zjazdové lyžovanie:
 Rebeka Jančová (slalom, super G, alpská kombinácia, obrovský slalom, paralelný slalom)
 Teo Žampa (slalom, super G, alpská kombinácia, obrovský slalom, paralelný slalom)

skialpinizmus:
 Laura Kovárová (šprint, individuálne preteky, miešaná štafeta)
 Matúš Černek (šprint, individuálne preteky, miešaná štafeta)

hokej 3×3:
 Ivana Látková (brankárka), Nikola Janeková (hráčka), Zuzana Dobiašová (hráčka), Emma Donovalová (hráčka), Barbora Kapičáková (hráčka)
 Rastislav Eliáš (brankár) , Patrik Melicher (hráč) , Peter Repčík (hráč) , Ivan Thomka (hráč)

hokej–turnaj družstiev:
 Laura Medviďová (brankárka), Simona Macková (brankárka), hráčky: Nikola Janeková, Zuzana Dobiášová, Emma Donovalová, Barbora Kapičáková, Tereza Belková, Emma Bianka Živčáková, Lea Giertlová, Mária Nemčeková, Laura Jancsóová, Hana Fančovičová, Lea Glosíková, Nina Hudáková, Kristína Slováková, Lily Stern, Viktória Kučerová

 biatlon:
 Ema Kapustová (individuálne preteky 10km, šprint 6km, zmiešaná štafeta), Sára Pacerová (individuálne preteky 10km, šprint 6km, zmiešaná štafeta), Barbara Skačanová (individuálne preteky 10km, šprint 6km, zmiešaná štafeta)
 Matej Badáň (individuálne preteky 12,5km, šprint 7,5km, zmiešaná štafeta), Matej Gregor (individuálne preteky 12,5km, šprint 7,5km, zmiešaná štafeta), Bruno Matovič (individuálne preteky 12,5km, šprint 7,5km, zmiešaná štafeta

sánkovanie:
 Nikola Trembošová (jednosedadlové + dvojsedadlové sane), Bianka Petríková (jednosedadlové + dvojsedadlové sane)
 Vratislav Varga (jednosedadlové + dvojsedadlové sane), Metod Majerčák (dvojsedadlové sane), Dávid Lihoň (jednosedadlové sane)

snoubording:
 Eva Hanicová (slopestyle, big air), Katarína Pitoňáková (snoubord cross)

beh na lyžiach:
 Timea Mazúrová (šprint, 5km voľná technika, Cross country cross), Kristína Sivoková (šprint, 5km voľná technika, Cross country cross)
 Denis Tilesch (šprint, 10 km klasicky, Cross country cross), Matúš Oravec (šprint, 10 km klasicky, Cross country cross)

šortrek:
 Petra Rusnáková (500m, 1000m)

akrobatické lyžovanie:
 Kayla Anna Lozáková (ski cross)
 Jakub Válek (ski cross), Michael Oravec (slopestyle + big air)

boby:
 Viktória Čerňanská (monoboby)
 Martin Sviták (monoboby)

Všetkým športovcom držíme palce a prajeme im veľa športových úspechov.

TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s. je hrdým a exkluzívnym partnerom Slovenského olympijského a športového výboru

Zdroj FOTO: SITA