• POČASIE S TIPOSOM! Tipujte, koľko stupňov Celzia bude nameraných v Bratislave (Koliba) v nedeľu 15.12.2019 o 12:00!    ●   
  • Slovák vyhral v EUROJACKPOTe 2. v poradí sumu 477 465,40 EUR!    ●   
  • JACKPOT v EUROMILIÓNOCH je 8 632 611,75 EUR!    ●   
  • V LOTE hráte o 4 560 039,40 EUR!    ●   
  • Ocenenie TIPOS Športovec mesiaca november získal opäť Filip Polášek    ●   
  • Žreb Vianočná lotéria s výhrou až 100 000 EUR je už v predaji !!!    ●   
Aktuálne
Späť

Matej Tóth sa pripravuje na OH 2020

Najlepší slovenský chodec na päťdesiat kilometrov a olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth, začal s prípravou na olympijský rok 2020.V rozhovore pre Slovenský atletický zväz prezradil svoje plány a priebeh prípravy ako aj pocity zo zmeny dejiska budúcich Olympijských hier.

„Zimnú prípravu na olympijský rok som začal 28. októbra. Ešte stále som len v počiatočnej, rozbehovej fáze a takto by to malo byť ešte v novembri. Tréningy v Banskej Bystrici kombinujem s kryoterapiou v kryosaune na Dukle. Postupne budem na obrátkach pridávať, v decembri by som už mal zarezávať naplno. Pripravovať sa budem stále v domácich podmienkach, avšak spávať budem v hypoxickom stane,“ priblížil 36-ročný chodec VŠC Dukla Banská Bystrica.

Medzinárodný olympijský výbor sa po odporúčaní svojej lekárskej komisie z dôvodu ochrany zdravia atlétov rozhodol, že dejisko atletických vytrvaleckých disciplín vrátane chodeckej päťdesiatky sa presunie z Tokia do takmer 900 km vzdialeného Sappora. To sa nachádza na najsevernejšom japonskom ostrove Hokkaidó a priemerná teplota v tomto období je tam v porovnaní s Tokiom nižšia o 5 až 6 stupňov (25 – 26,5°C). Toto rozhodnutie vyvolalo smršť kritiky, či už od guvernérky Tokia Juriko Koikeovej, Japonskej atletickej federácie (JAAF), ale aj od bronzového majstra sveta z Dauhu, Kanaďana Evana Dunfee. Matej Tóth však prijal verdikt s nadhľadom. „Každá alternatíva mala dobré aj zlé stránky. Ja som sa už pred definitívnym rozhodnutím snažil nastaviť tak, že sa bez ohľadu na to, ako to dopadne, sústredím na pozitíva. Takže – teším sa na vhodnejšie klimatické podmienky v Sappore a väčší pokoj v porovnaním s olympijskou dedinou v Tokiu,“ skonštatoval.

Šesťnásobný slovenský Atlét roka však istú vstupenku na budúcoročné Olympijské hry ešte nemá. O splnenie limitu na OH 2020 sa bude pokúšať 21. marca na 39. ročníku Dudinskej päťdesiatky. „Bude to doma, potenciálne v dobrom počasí, hneď po zimnej príprave a s dostatočným časovým predstihom pred olympijskými hrami. Ak budem zdravý, lepšia alternatíva na splnenie limitu neexistuje,“ vysvetlil Matej Tóth.

Ak sa na tokijské hry kvalifikuje, s obhajobou zlata z Ria to nebude mať z hľadiska silnej konkurencie vôbec jednoduché. „Japonci v tomto roku potvrdzujú, že na OH v domácom prostredí budú pripravení fantasticky. Práve ich vnímam ako najväčších favoritov. Suzuki, Kawano i tretí z tímu môže v Sappore vyhrať. Kawanov výkon 3:36:45 je fantastický, je tretí najlepší z aktuálnej generácie chodcov na 50 km,“ upozornil Matej Tóth.

Spoločnosť TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s. ako hrdý exkluzívny partner Slovenského olympijského a športového výboru a zároveň generálny partner Slovenského atletického zväzu drží Matejovi palce a praje mu veľa úspechov.

Zdroj foto: TASR