• Pridajte sa do klubu supermilionárov! Tento piatok žrebujeme 75 000 000 EUR v hre  EUROJACKPOT!    ●   
  • Vyhrajte s novým žrebom Vysoká hra fantastických 200 000 eur!    ●   
Aktuálne
Späť

Kartové hry v minulosti fascinovali aj ženy

Podľa historikov existujú domnienky, že hracie karty sa hrali už pred 2000 rokmi, teda pred vynájdením papiera. Podľa Číňanov mali karty pôvod v peniazoch – najstarších papierových platidlách.

Podobne ako kocky, aj karty sa dostali do Európy prostredníctvom križiakov, ale rozšírili sa až potom, ako Gutenberg v roku 1440 vytlačil prvú sadu. Tváre na kartách patrili historickým osobnostiam: Cézarovi, Alexandrovi Veľkému, kráľovnej Alžbete I. a podobne.
Najobľúbenejšou kartovou hrou vyššej spoločnosti bolo v posledných storočiach farao, ktoré sa okrem Európy hralo aj v Západnej Indii či na mississippských parníkoch.
Počas vlády francúzskeho kráľa Karola VIII sa objavil bakarat, ktorý v roku 1911 dorazil aj do Ameriky. Netrvalo ani rok a už sa stal najobľúbenejšou hrou v takmer každom ľudovom kasíne v New Yorku. Najväčšiu popularitu však zažil v roku 1940. Zaujímavosťou je, že ide o jednu z najjednoduchších kartových hier, ktorá si nevyžaduje nejaké mimoriadne hráčske skúsenosti, ba dokonca ani hráčsku zručnosť, napriek tomu si vyslúžila prívlastok očarujúca. Je určená hráčom z aristokratických kruhov, s obľubou ju hrajú celebrity, finanční magnáti, šejkovia či ázijskí boháči.
Zo starších kartových hier vznikol aj blackjack a z pohľadu histórie bolo pre túto hru najdôležitejšie prvé desaťročie 20. storočia, keď sa udomácnil v Amerike. Popularita blackjacku začala rásť potom, čo kasína nakúpili špeciálne stoly a v 30-tych rokoch sa do tejto hry začali dokonca zapájať aj ženy.
Ďalšou obľúbenou kartovou hrou je poker. Prvú písomnú zmienku o nej nachádzame v roku 1834 v práci Američana Greena. V 19. storočí v každom štáte a meste západne od Mississippi stálo kasíno a hral sa tam najmä poker. Vzápätí sa dostal aj do noblesnejšej spoločnosti, do kasín v New Yorku a ďalších veľkomiest. Táto kartová hra si zažila aj krušné chvíle, pretože ju zakázali a až neskôr bola opätovne zlegalizovaná a vrátila sa aj do svetových kasín. Dokonca v Amerike je dnes na úrovni národnej hry a je neodmysliteľnou súčasťou života.

Zdroj foto: TIPOS