• POČASIE S TIPOSOM! Tipujte teplotu pre miesto Piešťany – letisko, ktorá bude nameraná v nedeľu 31.05.2020 o 12:00    ●   
  • Pridajte sa do klubu supermilionárov! Tento piatok žrebujeme 32 000 000 EUR v hre  EUROJACKPOT!    ●   
  • Nové žreby Kráľovská modrá sú už v predaji. Vyhrajte až 100 000 EUR!    ●   
  • Pozrite si OLYMPIJSKÝ LIVESTREAM na TIPOS TV!    ●   
  • Naše predajné miesta sú po korona období znovu otvorené!    ●   
Aktuálne
Späť

Existujú dokonalé čísla?

O prvých troch číslach a ich význame či dokonca magických vplyvoch na ľudí, sme už písali. Ako je to s ďalšou trojicou?

Azda najväčší význam číslam prikladal Pytagoras a následne aj jeho stúpenci. Delili ich na dve skupiny: párne a nepárne, mužské a ženské, svetlé a tmavé a obdobné kontrastné kombinácie.
Poďme si v našom mini-seriáli o mágii čísiel „posvietiť“ na čísla 4,5,6.

Číslo 4: Vo všeobecnosti sa tvrdí, že toto číslo je číslom stability. Štvorka symbolizuje Zem a ľudstvo a budovanie pevného základu. V našom svete existujú štyri základné, stabilné body: štyri svetové strany, štyri fázy mesiaca, štyri druhy vetra a štyri ročné obdobia. V našej tradícii poznáme dokonca štyri základné elementy: zem, vzduch, oheň a vodu.

Číslo 5: Je to číslo rovnováhy. Symbolizuje človeka, zdravie a lásku. Kombinuje ženské číslo 2 s mužským číslom 3. Predstavuje ľudskú bytosť, symbolizuje končatiny a hlavu, ktorá tieto končatiny ovláda. Toto číslo je podstatné aj z pohľadu našich zmyslov, ktorých je päť: zrak, sluch, hmat, chuť, čuch.

Číslo 6: Toto číslo zosobňuje dokonalosť. Je symbolom úplnosti, ukončenia, zároveň krásy a ideálov. Pre stúpencov Pytagora znamenalo číslo šesť absolútny ideál. V matematike predstavuje dokonalé číslo, keď sa zrátajú všetky čísla deliteľov (okrem samotného čísla) a suma sa rovná tomuto číslu. Takže v praxi 1 plus 2 plus 3 sa rovná 6. Skrátka, dokonalosť sama o sebe!

Zdroj foto: TIPOS