• Pridajte sa do klubu supermilionárov! Tento piatok žrebujeme 75 000 000 EUR v hre  EUROJACKPOT!    ●   
  • Vyhrajte s novým žrebom Vysoká hra fantastických 200 000 eur!    ●   
Aktuálne
Späť

BINGO

Bingo je zaujímavá číselná hra, ktorá sa preslávila aj ďaleko za hranicami komunity typických hazardných hráčov. Možno ju samozrejme hrať aj o peniaze, no jej hranie je typické aj v rámci zábavy v uzavretej spoločnosti.

História hry siaha až do roku 1530 na Taliansku lotériu nazvanú „Lo Giuoco del Lotto D’Italia“, ktorá sa hrávala každú sobotu. Z Talianska bola hra predstavená aj vo Francúzsku koncom sedemdesiatych rokov 20. storočia, kde sa nazývala hra„Le Lotto“ a hrávala sa medzi bohatými Francúzmi. Nemci tiež v roku 1800 hrali verziu hry, ale použili ju ako detskú hru, aby pomohli študentom učiť matematiku, pravopis a históriu. V tej dobe tiež vznikli Spojené štáty, ktoré sa pre bingo stali neskôr tým pravým domovom.

Do Severnej Ameriky prišla hra s prichádzajúcimi Európanmi v roku 1929 a v prvej fáze sa stala doménou predovšetkým bohatých podnikateľov. Táto hra sa stala známa ako „Beano“ a jej hraním si spestrovali spoločné stretnutia napr. vo svojich exkluzívnych kluboch. Čas od času sa hra dostala aj do iného prostredia. Pri jednej takejto hernej seanse na poľnohospodárskom veľtrhu, vykríkla úspešná hráčka vo chvíli triumfu heslo „Bingo!“. Organizátorovi menom Edin S. Lowe sa tento výraz zapáčil a hru začal ďalej propagovať pod týmto názvom. Najal profesora matematiky Columbia University Carla Lefflera, aby mu pomohol zvýšiť počet kombinácií v kartách bingo. Do roku 1930 vynašiel Leffler 6 000 rôznych bingových kariet. Boli vyvinuté tak, aby sa počet neopakujúcich sa početných skupín a konfliktov znížil, keď viac ako jedna osoba dostala Bingo súčasne. Lowe bol židovským prisťahovalcom z Poľska.

Bingo je zároveň aj populárna hra, ktorá sa hrá na rekreačnú terapiu a socializáciu v kvalifikovaných ošetrovateľských zariadeniach a domovoch dôchodcov.

Pravidlá hry BINGO:

Základným prvkom hry bingo je hracia karta rozdelená na 25 políčok mriežkou 5×5, do ktorých sú doplňované čísla od 1 do 75. Spomínaných päť stĺpcov je označených písmenami z názvu hry: B-I-N-G-O. Do stĺpca „B“ sú vypisované čísla 1-15, do stĺpca „I“ čísla 16-30, stĺpec „N“ je určený pre čísla 31-45, stĺpec “„G“ pre čísla 46-60 a posledný stĺpec „O“ hostí čísla 61-75. Tieto čísla sú na karte buď už predtlačené, alebo si ich v niektorých variantoch hráč sám navolí. Pole, ktoré tvorí stred hracej karty je pritom ponechané prázdne, označené je ako “free space” a hrá funkciu podobnú kartovému žolíkovi.
Cieľom hry je pomocou losovaných čísel zostaviť jednu z tzv. výherných formácií, ktoré hráčovi prinesú výhru. Všetko vyššie uvedené platí pre najrozšírenejšiu verziu hry, tzv. americké bingo, existuje aj variant s hracou kartou s veľkosťou 9×3 a 90 losovanými číslami.

Hru BINGO si môžete zahrať online aj v našom eTipose.