• MILIÓNOVÁ JAZDA S TIPOSOM! Boli 16.júna vyžrebované kódy: G95A57FHB, G95CK82HH, G95C79URD      ●   
  • V predaji žreb Veľký hráč s hlavnou výhrou 100 000 eur!    ●   
  • V ankete TIPOS – Športovec mesiaca za máj vyhral Zdeno Chára    ●   
  • JACKPOT v EUROMILIÓNOCH je 7 443 590,70 eur!    ●   
Aktuálne
Späť

Aj vďaka nám žilo Slovensko v roku 2018 kultúrou!

TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a. s. dlhoročne podporuje kultúrne podujatia. Finančnú podporu dostali od nás rozmanité žánre – hudobné, tanečné, filmové no najmä tie, bez ktorých pomoci by nebolo možné priniesť ich na pódiá pre širokú verejnosť.

Je známym faktom, že kultúra charakterizuje každú spoločnosť a kreuje identitu ľudí. Jeden známy, talentovaný choreograf raz povedal: „Ak už nebudeme mať kultúru, neostane nám nič.“

Kultúra prináša do našich životov „človečenstvo“, má markantný dosah na inteligenčný potenciál človeka a odjakživa pomáha ľudstvu žiť zmysluplnejšie. Dedíme ju od našich predkov a zároveň meníme a modernizujeme. Práve kultúra sa odráža v činnosti a správaní každého jedného človeka. Uvedomujeme si to aj spoločnosti TIPOS a práve preto podporujeme rôznorodé sféry, oblasti a žánre kultúry, aj tie menšinové.

Bez „džezákov“ by to nebolo ono!
Fanúšikovia jazzu sa už neuveriteľných 44 rokov schádzajú v stánku, kde sa počas celých večerov a nociach oddávajú jazzovej muzike. Pre túto komunitu je tento festival doslova sviatkom, pretože na pódiách sa prezentujú svetové zahraničné hviezdy, no nechýbajú ani domáce talenty. Jesenný festival mal dokonca taký úspech, že milovníci jazzu si od organizátora a moderátora Petra Lipu vyžiadali aj ďalšie koncerty a tak vznikla myšlienka zorganizovať Jarné Bratislavské jazzové dni. A tým sa darí rovnako ako tým jesenným, takže jazzu zdar!

Oslava ženského pokolenia
Úspešné dámy, ktoré robia dobré meno nielen našej krajine, ale sú známe aj v zahraničí. Anketa Slovenka roka sa tohto roku niesla v znamení folklórnych tradícií. Keďže týždenník Slovenka oslavoval sedemdesiatku, „podal si ruku“ s Lúčnicou, ktorá v roku 2018 tiež oslávila 70-te výročie. A tak na slávnostnom galavečere, ktorý podporil aj TIPOS, okrem samotných ocenení v oblasti umenia a kultúry, vedy a výskumu, zdravotníctva, športu a titulu Slovenka roka, nechýbal ani nádych folklórnej hudby a kostýmov. Nezabudnuteľný večer plný tradícií!

Jazz v znamení humanizmu a tolerancie
ONE DAY JAZZ Festival je voľný koncept jazzových večerov, ktorý otvoril svoju prvú sériu koncertov 20. mája 2008 v bratislavskej Incheba Expo Aréne. Jeho riaditeľ a organizátor Martin Valihora podporuje spoluprácu slovenských a zahraničných umelcov. Aj tohto roku prišli na Slovensko v júni neskutočné „chuťovky“ v podobe výnimočne talentovanej speváčky Lizz Wright a nezabudnuteľná bola aj séria koncertov jesennej edície ONE DAY JAZZ Festivalu, kde vystúpil aj pôvodom kamerunský hudobník a spevák Richard Bona. Najväčším prekvapením však bol jeho „malý – veľký“ hosť, iba 8-ročný basgitarista Áron Hodek. Toto zázračné spojenie si navždy získalo srdcia milovníkov jazzovej muziky!

Lahôdky zo svetových filmových festivalov
Unikátna filmová prehliadka – ART FILM FEST Košice opäť otvorila svoje brány v metropole východného Slovenska a priniesla okrem slovenských filmov aj to najlepšie, čo ponúkli medzinárodné filmové festivaly v Benátkach, Berlíne a Cannes. Modrého anjela za najlepší hraný film si odniesol dánsky psychologický thriller Tiesňové volanie(2018). Počas slávnostného galavečera hlavnú cenu Modrý anjel odovzdal podpredseda predstavenstva spoločnosti TIPOS a riaditeľ útvaru medzinárodných vzťahov a spoločenskej zodpovednosti Ing. Rastislav Sedmák.

Nech žije hudba v uliciach!
Kto by nepoznal festival Viva Musica! Od svojho vzniku v roku 2005 neponúka len koncerty v sálach, ale prináša hudbu ľuďom aj do ulíc. Letné mesiace patria už 13 rokov špičkovým zahraničným či domácim umelcom, ale aj rozmanitým „jam sessions“, vďaka ktorým sa priblíži hudobná kultúra ľuďom v uliciach mesta. Našli ste si v sále či vonku svojho obľúbeného muzikanta či skupinu? Či skôr vám ulahodil známy herec John Malkovich, ktorý v rámci festivalu zavítal na Slovensko s unikátnym projektom? Tešíme sa, že toto netradičné podujatie sa mohlo uskutočniť aj vďaka finančnej podpore spoločnosti TIPOS.

Rómska muzika, tanec a jedlá
Štvrtý najväčší rómsky festival na svete s názvom Gypsy Fest prilákal všetkých priaznivcov rómskeho umenia do hlavného mesta. Trojdňový maratón rómskej kultúry sa konal na námestí SNP a okrem toho, že jeho návštevníci si užili bohatý program, mali možnosť ochutnať aj tradičné rómske jedlá. A ešte jedna zaujímavosť: na festivale doteraz vystúpilo 150 umelcov zo 17 krajín sveta. A to už je naozaj svetová bilancia!

Reggae zaplnilo Zlaté piesky!
Patrí medzi najväčšie stredoeurópske festivaly. Týmto titulom sa právom môže pýšiť festival Uprising, ktorý sa v Bratislave konal už po jedenásty raz. Aj tento rok bol špeciálny: mladí ľudia zo Slovenska, ale aj okolitých krajín zaplnili celý areál Zlatých pieskov, celé dni panovala na akcii skvelá nálada a na pódiách vystúpili ozajstné špičky reggae a urban music. Za všetkých azda spomenieme syna legendárneho Boba Marleyho – Juliana, ktorý svoj prvý album nahral už ako päťročný. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník!

Slávny tenorista v Bratislave
Koncertuje na svetových scénach ako Metropolitan Opera New York, Royal Opera House Covent Garden London a mnohých ďalších. Slovenský operný spevák Pavol Bršlík zavítal aj na Slovensko a vďaka Straussovým piesňam si získal srdcia poslucháčov. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie sa na jeseň uskutočnil tento koncert v rámci cyklu „Veľké slovenské hlasy“ a právom veríme že v oblasti klasickej hudby to bola jedna z najvýnimočnejších udalostí roka 2018!

Ďurovčíkov STROM opäť ožil!
Po takmer dvadsiatich rokoch sa známy choreograf a režisér Ján Ďurovčík opäť rozhodol „znovuoživiť“ úspešnú inscenáciu STROM. Strhujúce tanečné divadlo, ktoré čerpá námet v histórii slovanstva, sa stretlo s obrovským úspechom u divákov.

Zdroj foto: archív/TIPOS